Az Ulead Video Studio 9 kezelési útmutatója

Miután elindítottuk a videóstudiót "VideoStudio Editor" nézetben a következő kép fogad:



A képernyő tetején látható néhány menü. A Standard windowsos (File, Edit, Clip, Tools) menükön túl látható néhány egyedi menü.
  • Capture, ennek segítségével Tv kártyáról, vagy bármi más bemenetről digitalizálhatjuk a videóinkat.
  • Az Edit gomb kiválasztása esetén szerkeszthetjük a felvételeinket, szétvághatjuk, összeillaszthetjük.
  • Az Effect gombbal áttünési efektusokat rakhatunk be.
  • az Overlay-t egyenlőre hagyjuk
  • Title a feliratozásért felelős
  • az Audio nál a hanggal játszadozhatunk, aláfestő zene, beszéd beszúrása
  • A Share a mentés gomb erről majd később


  • A képernyő közepén található a fő ablak, itt láthatjuk az éppen történő módosításokat.
    A képernyő alján látható a storyboard, folyamat lista. Ez tulajdonképpen egy filmet mutat, kockánként, csak itt a kockák eg-egy jelenetet tartalmaznak. A bal oldalon egymás felett van három gomb. A legfelső a most látható folyamat lista, a középső az idősáv alapon jeleníti meg a filmunket. A harmadik a hang klezeléséhez való.
    Sok esetben magától is átvált a program ezen nézetek között, ezen ne lepődjünk meg!



    Ha be szeretnénk olvasni egy videót, akkor a folyamat listán a kis szürkés kék négyzeter kattintunk a jobb egérgombbal, a felbukkanó listából az "Insert Video"-t választva, kikeressük a filmet tartalmazó fájlt. Ez után megjelenik a film a folyamat listán. Az első képe fogja azonosítani. Esetleg több filmet, részletet is be lehet olvastatni. Arra figyeljünk, hogy ilyenkor fent az "Edit" gomb legyen lenyomva. Módosítani, mindig azt a klippet tudjuk, amelyik piros keretben látható, ehhez esetleg rá kell katinttani a megfelelő klipre.



    A vágást több féleképpen lehet beállítani. A legnagyobb ablak alatti Play gombot megnyomva el kezdi lejátszani a filmet. Szintén a legnagyobb ablak/képernyő alatt látható egy folyamat jelző sáv, ezen is be lehet állítani a kívánt helyre a filmet. A Play után 2. és 3. gombokkal előrre ill. hátra léptethetünk képkockánként, ez a finom beállítás miatt hasznos. A harmadik beállítási lehetőség, a legnagyobb képernyő alatt elhelyezett óra. Itt is beírhatjuk a kívánt időt, a program rögtön a megadott helyre ugrik.



    Lássunk akkor egy valódi vágást!
    Miután beolvastuk a filmet, kikeressük pl a reklám elejét, majd a kis olló szimbólumra kattintunk. Ekkor az egy kilip kettőre válik szét.




    Majd ügyelve arra, hogy a második klip kerete legyen piros, ez tartalmazza a kivágandó reklámot, megkeressük a reklám végét.
    Itt szintén az olló szimbólumra kattintunk. Ekkor már három klip lesz a folyamat listán. Ezek küzül a középső az első és utólsó kockát leszámítva csak a reklámot tartalmazza.
    Rá kattintunk erre a klipre. Majd a Delete gomb segítségével kitöröljük.



    Innét kezdve már csak a reklámblokk nélküli filmünk van két klipben.
    Esetleg tartalmazhat további reklámokat, vagy az elején hamarabb indítottuk a felvételt és a végén később állítottuk le. Ezeket hasonló módon eltávolítjuk.



    Ha megvagyunk az eddig leírtakkal, akkor elmenthetjük, vagy további extrákkal bővíthatjük.

    Lássuk most az Effectek használatát!

    Az Effect bombot megnyomva, a jobb oldalon különféle áttünési effektek jelennek meg. Megfogjuk a nekünk tetszőt és behúzzuk a két kiválasztott klip közé.











    Ha rákattintunk a két klip között lévő effektre, (Az ő kerete lesz piros) majd ezután a Play gombra kattintva, megnézhetjük, hogyan fog kinézni a tényleges filmek közti áttünés.



    A Title gombra kattintva, majd a nagy képernyőn duplán kattintva beírhatjuk a szöveget. Ez előtt célszerű beállítani a filmet oda, honnét kezdve szertetnénk megjeleníteni a szöveget.







    Na például ebben az esetben biztosan át fog váltani az egyik nézetről a másikra.

    Alap állapotban a szöveg hossza 3 másodperc. Ezt úgy módosíthatjuk, hogy alul a film alatt megjelent a szöveg rész. Erre kattintva a szélén megfogva növelhetjük a szöveg megjelenítési hosszát. A szöveg helyzetét is könnyen változtathatjuk, ha folyamatosan rákattintva arrább húzzuk.



    Következő lépés a Mentés, ezt a Share gombbal tehetjük meg.



    Megjelenik egy új menü bal oldalon. Itt válasszuk a Create Video File menüt.



    A legördülő menüből válasszuk a kívánt formát!
    Én a Customot használom, mivel ott beállítottam a DVD formátumot ~90perc/DVD formátumra (6000kbps). Majd eztán mindig ezt hozza fel nekem.







    Beírjuk a fájl nevét, a helyet kikeressük, ahová menteni szeretnénk, majd a mentésre kattintunk.



    Elindul a renderelés. Ez abban az esetben, ha a bejövő fájl és az elmentendő fájl beállításai különböznek KB a film hosszával egyenlő időt igényel.
    Ha a két formátum azonos, akkor ez lényegesebben gyorsabb folyamat lesz.

    Az Esc gomb hatására a folyamat leáll, de az addig készült fájl elveszik.



    Remélem sikerül elsajátítani a program használatát ezen kis leírás segítségével.

    A program nagyon szuper, jó tudása van és szépen dolgozik. Persze ezen műveleteken kívül még számos trükk található benne, melyekkel még egyedibbé tehetjük a filmjeinket.

    Köszönöm a figyelmet!

    Sok sikert kívánok!